IPN70R360P7SATMA1
DigiKey Part Number
IPN70R360P7SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPN70R360P7SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPN70R360P7SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPN70R360P7SATMA1
Description
MOSFET N-CH 700V 12.5A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 12.5A (Tc) 7.2W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPN70R360P7SATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
517 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
7.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 3A, 10V