IPD80R450P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPD80R450P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD80R450P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD80R450P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD80R450P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 11A (Tc) 73W (Tc) Surface Mount PG-TO252-2
EDA/CAD Models
IPD80R450P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 220µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
770 pF @ 500 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
73W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO252-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 4.5A, 10V