IMZA75R020M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZA75R020M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZA75R020M2HXKSA1
Description
IMZA75R020M2HXKSA1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 72A (Tc) 234W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-U02
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 44.7A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 9.8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2085 pF @ 500 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
234W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-4-U02
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 20V