IMBG120R012M2HXTMA1
DigiKey Part Number
448-IMBG120R012M2HXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMBG120R012M2HXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMBG120R012M2HXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMBG120R012M2HXTMA1
Description
SICFET N-CH 1200V 144A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 144A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-12
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 17.8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
124 nC @ 18 V
Series
Vgs (Max)
+23V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4050 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7-12
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.2mOhm @ 56.7A, 18V