IKW40N120T2FKSA1
DigiKey Part Number
IKW40N120T2FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N120T2FKSA1
Description
IGBT TRENCH 1200V 75A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 1200 V 75 A 480 W Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IKW40N120T2FKSA1 Models
Switching Energy
5.25mJ
Gate Charge
192 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
33ns/314ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
600V, 40A, 12Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
258 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 40A