IKW25T120FKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 718
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 389
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 225
IGBT NPT, Trench Field Stop 1200 V 50 A 190 W Through Hole PG-TO247-3-1
IKW25T120FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW25T120FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW25T120FKSA1
Description
IGBT NPT FS 1200V 50A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
4.2mJ
Gate Charge
155 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/560ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 25A, 22Ohm, 15V
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
75 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
190 W