IFF600B12ME4PB11BPSA1
DigiKey Part Number
IFF600B12ME4PB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFF600B12ME4PB11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 600A 40W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 600 A 40 W Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IFF600B12ME4PB11BPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 600A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
37 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
600 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
40 W