IAUZ20N08S5L300ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUZ20N08S5L300ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZ20N08S5L300ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZ20N08S5L300ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZ20N08S5L300ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 20A 8TSDSON-32
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 20A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-32
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUZ20N08S5L300ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
599 pF @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-32
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 8µA