FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
DigiKey Part Number
448-FS3L40R07W2H5FB11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
Description
IGBT MOD 650V 40A AG-EASY2B-2
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 40 A Chassis Mount AG-EASY2B-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
18 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
2 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Supplier Device Package
AG-EASY2B-2
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.81V @ 15V, 20A