FS25R12W1T4BOMA1
DigiKey Part Number
FS25R12W1T4BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS25R12W1T4BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 45A 205W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 45 A 205 W Chassis Mount Module
EDA/CAD Models
FS25R12W1T4BOMA1 Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.45 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
45 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
205 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 25A