FP10R12W1T4B3BOMA1
DigiKey Part Number
448-FP10R12W1T4B3BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP10R12W1T4B3BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 20A 105W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 20 A 105 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 10A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
600 pF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
105 W