FF4MR12W2M1HB70BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF4MR12W2M1HB70BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF4MR12W2M1HB70BPSA1
Description
LOW POWER EASY
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 200A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF4MR12W2M1HB70BPSA1 Models
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
200A
Manufacturer
Infineon Technologies
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 200A, 18V
Series
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 80mA
Packaging
Tray
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
594nC @ 18V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17600pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)