F417MR12W1M1HB76BPSA1
DigiKey Part Number
448-F417MR12W1M1HB76BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F417MR12W1M1HB76BPSA1
Description
LOW POWER EASY
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 45A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F417MR12W1M1HB76BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.7mOhm @ 62.5A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 20mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6050pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
4 N-Channel
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
45A