BTS51802EKAXUMA1
DigiKey Part Number
BTS51802EKAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BTS51802EKAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BTS51802EKAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTS51802EKAXUMA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-14
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.5A PG-DSO-14-40-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTS51802EKAXUMA1 Models
Category
Voltage - Load
8V ~ 18V
Mfr
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Series
Current - Output (Max)
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
330mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)