BSZ065N06LS5ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSZ065N06LS5ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 60V 40A TSDSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 40A (Tc) 46W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BSZ065N06LS5ATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 20µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 4.5 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 46W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 20A, 10V |