BSC070N10NS3GATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 4,289
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 14,301
Datasheet
onsemi
Renesas Electronics Corporation
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 90A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
BSC070N10NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC070N10NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC070N10NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC070N10NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC070N10NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 90A TDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSC070N10NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 75µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4000 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V