AIKW50N60CTXKSA1
DigiKey Part Number
448-AIKW50N60CTXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIKW50N60CTXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 333 W Through Hole PG-TO247-3-41
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
310 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
26ns/299ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 50A, 7Ohm, 15V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Grade
Automotive
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Power - Max
333 W