AIGW40N65F5XKSA1
DigiKey Part Number
448-AIGW40N65F5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIGW40N65F5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 74A TO247-3-41
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 650 V 74 A 250 W Through Hole PG-TO247-3-41
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
95 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
19ns/165ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench
Grade
Automotive
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Power - Max
250 W