RV8S-S-D24-A240
DigiKey Part Number
1885-1635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8S-S-D24-A240
Description
SSR RELAY SPST-NO 3.5A 0-24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Category
Voltage - Input
192 ~ 264VAC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 24 V
Series
Load Current
3.5 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Spring Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C