Image for HW4K-2AF10 is not available
HW4K-2AF10
DigiKey Part Number
1885-HW4K-2AF10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW4K-2AF10
Description
SWITCH KEYLOCK 2POS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 2 Position SPST-NO 10A (AC/DC) 125 VAC 24 VDC Panel Mount
Category
Actuator Type
Flat Key
Manufacturer
IDEC
Key Removable Positions
All
Series
Angle of Throw
90°
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver (Ag)
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Circuit
SPST-NO
Mounting Type
Panel Mount
Number of Positions
2
Termination Style
Spring Terminal
Switch Function
Off-On
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Contact Timing
Not Specified
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Depth Behind Flange
49.40mm
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V