HW1S-2TF10
HW1S-2TF10
HW1S-2TF10
DigiKey Part Number
1885-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1S-2TF10
Description
SWITCH SELECT 2POS SPST 10A 110V
Detailed Description
Selector Switch 2 Position SPST-NO 10A (AC), 8A (DC) 110 V Panel Mount
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Manufacturer
IDEC
Illumination
Non-Illuminated
Series
Mounting Type
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Number of Positions
2
Depth Behind Flange
48.50mm
Switch Function
Off-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Approval Agency
CCC, CE, CSA, TUV, UL
Voltage Rating - AC
110 V