20709-050E-01
DigiKey Part Number
5378-20709-050E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20709-050E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20709-050E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20709-050E-01
Description
NOVASTACK 35-P RECEPTACLE 50P
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.026" (0.65mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)