20535-040E-02
DigiKey Part Number
5378-20535-040E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20535-040E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20535-040E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20535-040E-02
Description
EVAFLEX 5-VS 40P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Manufacturer
I-PEX
Locking Feature
Auto Lock
Series
Cable End Type
Notched
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Features
EMI Shielded, Solder Retention
Number of Positions
40
Voltage Rating
200V
Pitch
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Termination
Solder
Material Flammability Rating
UL94 V-0
FFC, FCB Thickness
0.33mm