DF1EC-3P-2.5DSA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 7,592
Datasheet
Connector Header Through Hole 3 position 0.098" (2.50mm)
DF1EC-3P-2.5DSA
DigiKey Part Number
H3592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1EC-3P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF1EC-3P-2.5DSA Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Series
Insulation Height
0.425" (10.80mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
14.3mm, 15.8mm, 19.8mm