DF1BA-2EP-2.5RC
DigiKey Part Number
H3683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BA-2EP-2.5RC
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1BA-2EP-2.5RC Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Contact Termination
Crimp, IDC
Packaging
Bag
Color
White
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Male Pin
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)