DF1BA-18DEP-2.5RC
DigiKey Part Number
H3703-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BA-18DEP-2.5RC
Description
CONN PLUG HSG 18POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1BA-18DEP-2.5RC Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp, IDC
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)