FTY30-0700T-42-UNV
DigiKey Part Number
4718-FTY30-0700T-42-UNV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTY30-0700T-42-UNV
Description
30W, 700MA MAX, SOFTWARE PROGRAM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 20 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
Hatch Lighting
Power (Watts)
30 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
85°C
DigiKey Programmable
Verified
Efficiency
85.6%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.35" L x 1.61" W x 1.10" H (85.0mm x 41.0mm x 28.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
90VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
20 ~ 42V