ELP20-2455-UNV-1C
DigiKey Part Number
4718-ELP20-2455-UNV-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELP20-2455-UNV-1C
Description
20W, 24-55V, EMERGENCY DRIVER W/
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
833mA 24 ~ 55V Constant Power LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
24 ~ 55V
Manufacturer
Hatch Lighting
Current - Output (Max)
833mA
Packaging
Box
Power (Watts)
20 W
Part Status
Active
Features
Integrated Battery Backup, OCP, OVP, SCP
Type
Constant Power
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.31" L x 2.37" W x 1.50" H (312.7mm x 60.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input (Min)
108V
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Max)
304.7VAC