M52-5100545 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Harwin’s Company Overview
M52-5100545
DigiKey Part Number
952-2869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M52-5100545
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M52-5100545 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
2
Contact Shape
Rectangular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)