M50-3612542R
DigiKey Part Number
952-3096-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3096-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3096-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3612542R
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3612542R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250V