M300-FV31045F2
DigiKey Part Number
952-M300-FV31045F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-FV31045F2
Description
CONN RCPT 3MM PCB GOLD 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M300-FV31045F2 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Series
Insulation Color
Green
Packaging
Tube
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Contact Type
Female Socket, Power
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
8.9mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
10A
Pitch - Mating
Voltage Rating
600V
Number of Rows
2
Applications
Automotive, General Purpose, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.118" (3.00mm)