M20-7851046
DigiKey Part Number
952-1914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7851046
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
M20-7851046 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)