G125-MH11605L3P
Harwin’s Company Overview
G125-MH11605L3P
DigiKey Part Number
952-2706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH11605L3P
Description
CONN HEADER R/A 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH11605L3P Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Packaging
Strip
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V