1551USB2BK
1551USB2BK
1551USB2BK
DigiKey Part Number
HM1461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1551USB2BK
Description
BOX ABS BLACK 1.97"L X 0.98"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box ABS Black Hand Held, Split Sides 1.969" L x 0.984" W (50.00mm x 25.00mm) X 0.610" (15.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1551USB2BK Models
Category
Design
Hand Held, Split Sides
Mfr
Material
Series
Color
Black
Packaging
Bag
Thickness
0.067" (1.70mm)
Part Status
Active
Features
PCB Supports
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
1.969" L x 0.984" W (50.00mm x 25.00mm)
Material Flammability Rating
UL94 HB
Height
0.610" (15.50mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Area (L x W)
1.94in² (12.5cm²)