94HAB16WRT
DigiKey Part Number
GH7642TR-ND - Tape & Reel (TR)
GH7642CT-ND - Cut Tape (CT)
GH7642DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HAB16WRT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
Height Above Board
0.225" (5.72mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.390" (9.91mm)