76RSB12ST
DigiKey Part Number
GH7113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76RSB12ST
Description
SWITCH ROCKER DIP SPST 0.15A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 12 Position Through Hole Rocker Actuator 150mA 30VDC
Category
Height Above Board
0.292" (7.41mm)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
SPST
Features
Tape Seal
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30VDC
Length
1.280" (32.51mm)