GSEZ5U045
DigiKey Part Number
4786-GSEZ5U045TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSEZ5U045CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSEZ5U045DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSEZ5U045
Description
TVS DIODE 5VWM 20VC DFN1006
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
120W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
DVI, HDMI, USB
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
0.45pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V