GSEZ5B0035
DigiKey Part Number
4786-GSEZ5B0035TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSEZ5B0035CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSEZ5B0035DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSEZ5B0035
Description
TVS, ESD, SINGLE, BI-DIR, 5.0V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
80W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
0.35pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V