FK12AEIHI0.032768-T3
DigiKey Part Number
631-FK12AEIHI0.032768-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FK12AEIHI0.032768-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FK12AEIHI0.032768-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK12AEIHI0.032768-T3
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Supplier Device Package
2-SMD (2.05x1.2)
Frequency Tolerance
±20ppm
Size / Dimension
0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)
Load Capacitance
12.5pF
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)