PQ50/50-3C96
DigiKey Part Number
PQ50/50-3C96-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ50/50-3C96
Description
FERRITE CORE PQ 3C96 2PC SET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C96 Ferrite Core PQ Type 2.008" (51.00mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 1.969" (50.00mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.345
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
113.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 50 x 50
Finish
Uncoated
Material
3C96
Height
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±25%
Length
2.008" (51.00mm)
Gap
Ungapped
Width
1.260" (32.00mm)