FMCA1941-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
L-com
Pasternack
Cable Assembly Coaxial N-Type to N-Type LMR 240 24.00" (609.60mm)
FMCA1941-24
DigiKey Part Number
5328-FMCA1941-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1941-24
Description
COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE 24"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Length
24.00" (609.60mm)
Packaging
Bag
Cable Type
LMR 240
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
5.8 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C