SHR-20-PPB
DigiKey Part Number
RPC2093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-20-PPB
Description
SLIT WRAP 0.787" X 98.43' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap X 98.43' (30.00m) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHR-20-PPB Models
Category
Diameter - Inside, Expanded
0.906" (23.00mm)
Manufacturer
Essentra Components
Material
Polypropylene (PP)
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Length
98.43' (30.00m)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Type
Slit Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Slit Harness
Base Product Number
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.787" (20.00mm)