SHR-20-6NB
DigiKey Part Number
RPC5041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-20-6NB
Description
SLIT WRAP 0.787" X 98.43' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap X 98.43' (30.00m) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHR-20-6NB Models
Category
Diameter - Inside, Expanded
0.906" (23.00mm)
Manufacturer
Essentra Components
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Length
98.43' (30.00m)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Type
Slit Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.787" (20.00mm)