IEC-TO-220V-18
DigiKey Part Number
RPC1091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IEC-TO-220V-18
Description
INSULATOR RECT TO-220 0.220"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Component Insulator TO-220 Rectangular 0.220" (5.59mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IEC-TO-220V-18 Models
Category
Usage
TO-220
Manufacturer
Essentra Components
Material
Nylon, Glass Filled
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Length
0.480" (12.19mm)
Part Status
Active
Width
0.690" (17.53mm)
Type
Insulator
Height
0.220" (5.59mm)