CSR8-295-01
DigiKey Part Number
RPC3033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR8-295-01
Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.295"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Component Spacer General Purpose Tubular 0.295" (7.49mm) Natural
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSR8-295-01 Models
Category
Usage
General Purpose
Manufacturer
Essentra Components
Material
Nylon
Series
Color
Natural
Packaging
Bulk
Length
0.295" (7.49mm)
Part Status
Active
Height
0.295" (7.49mm)
Type
Spacer
Diameter - Outside
0.436" (11.07mm)