50M030050G016
DigiKey Part Number
145-50M030050G016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050G016
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M3X0.5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M3x0.5 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M030050G016 Models
Category
Thread Size
M3x0.5
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.236" (6.00mm)
Series
Head Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.724" (18.40mm)