VLM40W-24
DigiKey Part Number
1800-1133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM40W-24
Description
LED DRIVER CC 120-277VAC 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.67A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
1.67A
Series
Power (Watts)
40 W
Packaging
Bulk
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
5.12" L x 0.77" W x 0.78" H (130.0mm x 19.7mm x 19.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC