B32671P6394K000
DigiKey Part Number
495-B32671P6394K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671P6394K000
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32671P6394K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.315" W (13.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V