B32023A3394M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B32023A3394M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32023A3394M000 |
Description | CAP FILM 0.39UF 20% 1.5KVDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.39 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32023A3394M000 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 1.161" (29.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±20% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 300V | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV) | Ratings Y2 |