ED-CM0NANO-10008
ED-CM0NANO-10008
ED-CM0NANO-10008
DigiKey Part Number
4555-ED-CM0NANO-10008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED-CM0NANO-10008
Description
SBC W/RPI CM0100008 1GHZ 4 CORE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Board Computer 2.4GHz 4 Core 512MB/0GB RAM ARM® Cortex®-A53
Category
Size / Dimension
3.937" x 3.346" (100.00mm x 85.00mm)
Manufacturer
EDATEC
Expansion Site/Bus
CSI, DSI, HDMI, GPIO, IPEX, MicroSD, PoE HAT, USB
Series
RAM Capacity/Installed
512MB/0GB
Packaging
Box
Storage Interface
eMMC, microSD
Part Status
Active
Video Outputs
H.264
Core Processor
ARM® Cortex®-A53
Ethernet
10/100 Mbps
Speed
2.4GHz
USB
USB 2.0
Number of Cores
4
Watchdog Timer
Yes
Power (Watts)
3.5W
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C